Łazienka w stylu wiejskim

Łazienka to bardzo ważne miejsce w domu. Ma służyć odprężeniu i wyciszeniu.

Łazienka w stylu wiejskim powinna odznaczać się naturalnością i prostotą. Najważniejszymi elementami tego stylu, które powinny znaleźć się i w łazience są drewno oraz ściany w jasnych, pastelowych kolorach. Najodpowiedniejsze są takie barwy jak: oliwkowy, ceglasty, beżowy, delikatny róż i błękit. No i oczywiście kolor biały.       

Zastosowanie naturalnych materiałów w łazience: drewna, kamienia czy cegieł nadaje łazienkowemu wnętrzu bardzo przyjemny charakter. Jeszcze do niedawna sądzono, że drewno (jako materiał mało odporny na wilgoć), nie sprawdza się w łazience. Jednak jeśli jest dobrze zaimpregnowane potrafi ocieplić każdą łazienkę. A w rustykalnej jest przecież niezastąpione.

Z drewna mogą być wykonane półki czy szafki podumywalkowe. Można nim też obudować wannę. Chociaż do wiejskiej łazienki lepiej pasować będzie żeliwna, nieobudowana wanna – i to najlepiej na „nogach”. Rustykalne aranżacje często pozostawiają nam dużo swobody.

Także i inne łazienkowe sprzęty powinny nawiązywać wyglądem do tych dawnych. Miska ustępowa koniecznie powinna być stojąca na podłodze i z widoczną spłuczką (podwieszane są zbyt współczesne). Lustro – najlepiej prostokątne będzie się dobrze prezentować w drewnianej, surowej ramie. Ramę można wykonać nawet z brzozowych nieokorowanych gałęzi. W łazience koniecznie muszą się znaleźć dzbanki i miednice. Miednica po odpowiednim przekształceniu może służyć nawet za umywalkę. W łazience nie może zabraknąć też kosza na bieliznę. Idealnie pasować tu będzie wiklinowy.

Podłogi w rustykalnych łazienkach wykonuje się zwykle z bardzo małych ceramicznych płytek w romby lub jodełkę. Stylowa jest także podłoga drewniana.

Przytulne wrażenie dają wnętrzu żywe kwiaty – najlepiej takie, które lubią wilgoć, a jednocześnie kojarzą się z rustykalnym klimatem. Dobre będą zatem paprotki i fiołki. Zwłaszcza jeśli umieścimy je w drewnianych skrzyneczkach, metalowych wiaderkach czy glinianych doniczkach. Jako oświetlenie ładnie prezentują się proste lampy z kloszami, a nawet kinkiety w osłonach z wikliny.

W oknach nie może oczywiście zabraknąć delikatnych firanek lub zazdrostek, najlepiej ręcznie wykonanych, a także zasłonek w kratkę, paski lub kwiatki.